Cyklostezka Lužnice, zapsaný spolek

Vyhodnocení Jihočeské cykloligy Lužnice

V jarních měsících roku 2016 byla zveřejněna informace o tom, že spolek Cyklostezka Lužnice vyhlásil první (zkušební) ročník celoroční soutěže cyklistů Jihočeská cykloliga „Lužnice“. Na webových stránkách Klubu českých turistů – odbor Bechyně – záložka „Cyklostezka Lužnice“ jsou umístěna podrobná pravidla soutěže i jednoduchý záznamník ujetých km v načítací excelové tabulce (viz. https://www.kct.bechynsko.cz/cyklostezka-luznice-zapsany-spolek/.

Dovolujeme si tudíž touto cestou vyzvat všechny aktivní cyklisty a cyklistky z regionu povodí řeky Lužnice, aby se „pochlubili“, kolik toho v roce 2016 najezdili, našli si chvilku k ročnímu bilancování a vyplnění tabulky (třeba jen v celkových měsíčních objemech km) a zaslali tuto tabulku na následující e-mailovou adresu: pruchavaclav@gmail.com.
Pokud některý z aktivních cyklistů nemá možnost stáhnout si tabulku z uvedeného webu a také se chce zapojit do soutěže, může si zajít do veselského infocentra, kde vytištěnou tabulku obdrží na požádání bezplatně, případně zavolat na telefon 737 529 220 (p. Petr Chaloupek) a bude mu zaslána poštou. A pokud ji vyplněnou opět včas (podle pravidel do 15.1.2017) vrátí, tak bude do vyhodnocení soutěže rovněž zařazen.
Vyhodnocené pořadí v jednotlivých kategoriích bude zveřejněno jednak na webových stránkách (viz výše), tak v březnovém vydání Veselska. Zapojení účastníci obdrží podle pravidel i avizované barevné pamětní diplomy.
Zároveň tímto vyhlašujeme pro rok 2017 druhý ročník Jihočeské cykloligy „Lužnice“.
________________________________________

Nabídka hlavních cykloturistických akcí v regionu řeky Lužnice – jaro 2017

29.4.2017 – Krajem rybníků, Veselí nad Lužnicí – tur. pochod a cykloturistická jízda. Start sportovní areál Hokejka (6:00 – 10:00). Pořádá oddíl turistiky TJ Lokomotiva Veselí nad Lužnicí, www.krajemrybniku.cz

7.5.2017 – Zahájení jihočeské cykloturistické sezóny, cykloturistická jízda na trase Tábor – Zvíkovské Podhradí. Pořadatel zajišťuje v cíli občerstvení a autobusovou dopravy zpět na místo startu. Pořádá Nadace Jihočeské cyklostezky, www.jihoceske-cyklostezky.cz

8.5.2017 - Údolím Lužnice, Bechyně – tur. pochod a cykloturistická jízda. Start před vlakovým nádražím ČD v Bechyni (8:00 – 10:15). Pořádá KČT – odbor Bechyně, www.kct.bechynsko.cz

3.6.2017 – Cykloputování husitským krajem, Tábor. Start zadní strana autobusového nádraží (7:00 – 10:00) . Pořádá KČT Tábor, www.kct-tabor.cz

10.6.2017 – Po cyklistické cestě Nežárka z Jarošova do Veselí. Start na náměstí v Jarošově (10:30 – 11:00). Pořádá Cyklostezka Lužnice, z.s. www.kct.bechynsko.cz/cyklostezka-luznice-zapsany-spolek/

Podrobnější propozice a pozvánky na jednotlivé akce budou průběžně zveřejňovány minimálně s měsíčním předstihem.

Cyklostezka Lužnice

Spolek Cyklostezka Lužnice se sídlem v Táboře, ulice Vítkova 1009/12, IČ: 22756680, vznikl v roce 2012. Spolek je v souladu s novým občanským zákoníkem dobrovolným nevládním neziskovým spolkem, který sdružuje zástupce měst, obcí a fyzických osob nacházejících se v regionu podél řeky Lužnice. Hlavním cílem spolku je podpora činností spojených s vybudováním cyklistických tras a cyklistické infrastruktury v okolí řeky Lužnice. Na tomto úkolu spolupracuje spolek s obdobnými subjekty, především s Nadací Jihočeské cyklostezky.

Pro realizaci cílů spolku je nezbytná spolupráce s místními samosprávami. V současné době jsou členy sdružení jednotlivé fyzické osoby (pracovní skupina sdružení) a města České Velenice, Suchdol nad Lužnicí, Třeboň, Lomnice nad Lužnicí, Veselí nad Lužnicí, Planá nad Lužnicí, Tábor, Bechyně a Týn nad Vltavou.

Cyklistická cesta Lužnice a Nežárka
Jihočeský kraj je pro svůj převážně rovinatý charakter ideálním místem pro cykloturistiku. V regionu jsou v současné době vyznačeny tři páteřní cyklistické cesty, které se postupně mění v cyklostezky. Cyklistická cesta (dále jen CC) Lužnice - Nežárka je jednou z nich. Větví se na dvě trasy, přičemž jedna vede z Českých Velenic a sleduje tok řeky Lužnice až do Týna nad Vltavou, ta druhá zase tok řeky Nežárky z Jarošova, kde tato řeka vzniká soutokem říček Kamenice a Žirovnice, až do Veselí nad Lužnicí k soutoku s Lužnicí. Celková délka CC Lužnice je 142 km, je vhodná pro trekingová kola a jednotlivé etapy zvládnou i rodiny s dětmi, jedná se spíše o nenáročnou, místy středně obtížnou trasu a terén. Necelá polovina trasy vede mimo motorovou dopravu, zbytek cyklisté sdílí s málo frekventovanými silnicemi třetí třídy. Celková délka CC Nežárka je 53 km, trasa je rovněž lehká až středně náročná a vhodná především pro trekingová kola.

Trasování a vyznačení těchto cyklistických cest iniciovalo občanské sdružení „Cyklostezka Lužnice“, které si dalo do vínku podporovat postupné vyznačení a vybudování cyklostezek kolem Lužnice a Nežárky jako alternativu Vltavské a Otavské cyklostezky. Vlastní vyznačení je dílem Nadace Jihočeské cyklostezky z let 2013 a 2014. Tato nadace také vydala následně i podrobnou mapu s trasami obou cyklistických cest. Opravdová cyklostezka, která by měla vést mimo stávající komunikace, bude budována postupně a po částech, a to nejen v závislosti na financích, ale i na majetkovém řešení užívání a vstupu na cizí pozemky a možnostech vést tuto cyklostezku co nejblíže k břehům obou řek.

Cyklistická cesta Lužnice byla slavnostně otevřena v sobotu 7. června 2014 před vlakovým nádražím v Českých Velenicích, odkud se po projevech zástupců města, Nadace Jihočeské cyklostezky a občanského sdružení Cyklostezka Lužnice a po slavnostním přestřižení pásky vydalo celkem 168 cyklistů po čerstvě vyznačené cestě s modrým logem (vlnka, kolo a velké L), do cíle první části ve Veselí nad Lužnicí.

Všem cyklistům, kteří se vydají a budou častěji vydávat na trasy CC Lužnice a CC Nežárka přejeme jen samé hezké zážitky a těm pravidelným návštěvníkům doporučujeme i postupné splnění některých oblastních turistických odznaků jako je OTO Jihočeská Lužnice a OTO Krajem kalicha (oba na www.kct-tabor.cz) nebo OTO Veselsko (záznamník v infocentru na nám. TGM ve Veselí nad Lužnicí nebo e-mailem na: info@veseli.cz).

Kontaktní E-mail spolku: cst.luznice@seznam.cz
INFORMACE:
- Návara Jiří, MVDr., Tábor, E-mail: jinava@volny.cz, telefon: 602 617 613
- Průcha Václav, Mgr., Veselí nad Lužnicí, E-mail: pruchavaclav@gmail.com, telefon: 724 164 074
- Chaloupek Petr, Bechyně, E-mail: chaloupek.velo@seznam.cz, telefon: 737 529 220

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
cyklostezka-luznice-logo.jpg 378.5 Kb
pruvodce-po-cc-luznice-a-nezarka.pdf 22305.8 Kb